EVROPSKA VAS 2017/18

Osnovna šola Dramlje se je v letošnjem šolskem letu drugič po letu 2008 pridružila projektu EVROPSKA VAS, pri katerem sodelujejo različne šole po Sloveniji.

Osnovna ideja projekta je spoznavanje pridruženih članic Evropske unije ter seznanjanje, spoznavanje in razumevanje evropskega družbenega, socialnega in kulturno – zgodovinskega okolja ter spodbujanje medkulturnega sodelovanja.

Učenci preko šolskega leta spoznavajo izbrano državo, njeno zastavo, kulturo, običaje, glasbo, kulinariko, hrano, športe, mitologijo, njihov način življenja … Učenci raziskujejo, ustvarjajo, izdelujejo plakate, pečejo in oblikujejo kulturni program za predstavitev države.

V letu 2008 je šola spoznavala Dansko, v letošnjem šolskem letu pa spoznava državo Irsko. Poleg vseh dejavnosti, ki se izvajajo na šoli, bo nekaj učencev zastopalo OŠ Dramlje tudi na osrednji prireditvi Evropska vas. Tam bodo pri irski stojnici prikazali značilnosti Irske ter se pred javnostjo predstavili s kulturnim programom. Prireditev bo v torek, 8. maja 2018, med 11.00 in 13.30 na Krekovem trgu v Celju. Vabljeni!

Predstavitveni video z mobilnosti na Irskem, ki je bila v mesecu juliju 2017.

DEJAVNOSTI V ŠOLI do meseca februarja.

1. Mesečno izvajanje IRSKEGA RADIA in kviza.

2. Urejanje irskega kotička.

3. Likovno ustvarjanje.

4. Spoznavanje irskih pravljic, ustvarjanje in igranje irskih iger.

5. Plesanje irskega plesa in nastop na dveh šolskih prireditvah.

6. Kvačkanje pri interesni dejavnosti Kvičke-kvačke.

7. Šolski projekt oblecimo drevesa.

8. Izvajanje angleškega gledališča – igranje irske pravljice.

9. Izvedba irskega dneva.

• Ustvarjanje irske zastave in irskega škrata – Leprechauna.
  • Spoznavanje irskih značilnosti.
  • Peka irskih piškotov in kolača.
  • Iskanje rastlinskih in živalskih vrst na Irskem.
  • Spoznavanje mladinske in odrasle literature (Oscar Wilde, Samuel Beckett).
  • Spoznavanje in igranje irskih športov (hurlinga in galskega nogometa).

10. Irski izdelki na božičnem bazarju.

11. Spoznavanje irske ljudske glasbe.

12. Sodelovanje z zunanjimi izvajalci.

• Sodelovanje s šolo irskega plesa.
  • Obisk učitelja, ki prihaja z Irske – David Ryan.
  • Potopisno predavanje turističnega vodiča Dejana Marentiča.
  • Sodelovanje z ročnodelsko sekcijo Mravljice, ki so priskočile na pomoč pri kvačkanju.
  • Pri urah interesne dejavnosti kvičke -kvačke je učence obiskala gospa Urška Lavbič, ki jim je predstavila kleklanje.

• Sodelovanje s pevskim zborom Dramlje, ki so odpeli irsko uspavanko na svojem letnem koncertu.

13. Širjenje Irske zunaj šole

• Plesanje irskega plesa na mednarodni prireditvi Bučn’ce v Šentjurju
  • Sodelovanje na mednarodnem likovnem natečaju “Igraj se z mano” – Spoznavamo svet

Ta vnos je bil objavljen v Erasmus+, Galerija, KA1 Irska, Novice, Projekti. Zaznamek za trajno povezavo.