“KO SMO SE POGOVARJALI, SEM SE POČUTILA, KOT DA SE MI JE ODPRL SVET.” (osmošolka)

KULTURNI DAN: Kako sprejeti sebe in svojo enkratnost in se veseliti?

25. in 26. maja je učence dveh osmih razredov na šoli obiskala dr. ALENKA JOVANOVSKI, književna prevajalka, pesnica in glasnica zavedanja. Kot izhodišče za pogovor o doživljanju in sprejemanju sebe in drugih je prebrala odlomek iz romana italijansko-somalske pisateljice Igiabe Scego, Moj dom je tam, kjer sem (2016, Litera), ki ga je tudi prevedla.

Tema pogovora je bila: Drugačnost kot povod za izločenost iz skupnosti – ali možnost, da celotna skupnost nekaj pridobi in da vsakdo začne sprejemati svojo lastno unikatnost?

Glavna književna oseba, deklica Igiaba, je v nižjih razredih osnovne šole in se od tam vrača precej pobita: nihče je ne mara, zaradi rasnih predsodkov (do drugačnosti in do barve kože) jo tepejo, sošolci jo izločijo iz svojega kroga, skorajda ne spregovori, deluje kot umsko prizadeta. Mama, ki ve, da je deklica inteligentna, da bere in da ima bujno domišljijo, se pogovori z razredničarko, ki ji do tistega trenutka ni bilo jasno, s kakšnimi težavami se spopada otrok. Iznajde način, kako deklico opolnomoči – in nenadoma, ko se čuti sprejeto, deklica spregovori. Razredničarka ji daje možnost govoriti, pa tudi ostali otroci jo nenadoma začnejo gledati s sprejemanjem in občudovanjem.

Na koncu kulturnega dne so osmošolci izrazili svoje vtise:

KO SMO SE POGOVARJALI, SEM SE POČUTILA, KOT DA SE MI JE ODPRL SVET.  NA SVET SEM LAHKO POGLEDALA TUDI Z DRUGE PLATI.

• Imela sem se super. Zelo sem se sprostila in poglobila v svoja čustva.
  • Naučila sem se, da je pogovor s samim seboj zelo pomemben, da lažje razumem sebe.
  • Tema, o kateri smo se pogovarjali, mi je bila zelo všeč. Ob branju odlomka smo odprli veliko pomembnih tem, o katerih se premalo pogovarjamo.
  • Pogovarjali smo se o vzrokih, zakaj izločamo ljudi, ki so drugačni od nas, in kako naj poslušamo sebe, svoje srce.
  • Ljudje bi se morali začeti odkrito pogovarjati in poslušati drug drugega.
  • Spoznala sem, da vsak človek potrebuje čas za odkrit pogovor, da se nekomu zaupa.
  • Spoznala sem, da če se ljudje ne znamo pogovarjati najprej sami s seboj, se tudi z drugimi ne znamo.
  • Če človek ne spoštuje sebe, ne bo nikoli znal spoštovati drugih ljudi.
  • Skozi pogovor sem nekatere svoje sošolce bolje spoznala.
  • Če se znamo spoštovati, to vpliva na našo samozavest.
  •  Ob branju odlomka  sem spoznala, da si vsak človek zasluži spoštovanje. Spoznala sem, da nas ne sme biti strah spregovoriti o tem, kaj mislimo in kako se počutimo.
  • Ob današnjem pogovoru sem ugotovila, kaj je resnično pomembno. Začela sem razmišljati, kdo sploh sem. Morali bi imeti več priložnosti za tak pogovor, več takih dni.

* Bilo mi je zanimivo, saj smo se pogovarjali o stvareh, ki bi jih morali vedeti. Naučil sem se veliko novega. Izvedel sem, da se je dobro pogovarjati s samim seboj.

• Na kulturnem dnevu sem se počutila zelo prijetno. NA SVET SEM LAHKO POGLEDALA TUDI Z DRUGE PLATI. Zelo sem uživala v poslušanju pesnice Alenke in svojih sošolcev.

* Pogovor mi je bil dragocen, ker smo se pogovarjali o stvareh, ki jim v šoli ne posvečamo dovolj besed in pozornosti. Z velikim veseljem bom prebrala celo knjigo Moj dom je tam, kjer sem.

• Ugotovila sem, da smo si ljudje različni, hkrati pa imamo nekaj skupnega – vsi imamo srce.
  • Svoje mnenje sem z veseljem delila in zelo rada sem poslušala mnenja drugih. Zelo zanimivo mi je bilo slišati, kako razmišljajo drugi.
  • Bilo mi je všeč, da smo se veliko pogovarjali.
  • Spoznala sem, da je pogovor zelo pomemben.
  • Naučila sem se, kako pridem v svoje srce in slišim, kaj mislim.
  • Zgodba, ki smo jo brali, je zelo zanimiva in poučna. Uči nas, da ljudi ne smemo presojati po barvi kože, narodnosti ali videzu.
  • Najbolj všeč mi je bila misel, da je moj dom tam, kjer je moje srce.

* V svojem srcu najdemo  svoj dar, talent.

* Počutil sem se odlično! Spoznal sem, da je dobro poslušati svoje srce in da se je dobro pogovarjati s samim seboj, ker se tako najbolje spoznamo.

• Bilo je zelo zabavno. Naučil sem se, kako se lahko umirim. Spoznal sem, da ne smem biti tiho, ko me kaj teži, in da je treba govoriti o svojih čustvih.

*  Všeč mi je bilo, da smo lahko povedali, kaj mislimo, da je vsak lahko izrazil svoje mnenje. Prisluhnili smo drug drugemu.

Ta vnos je bil objavljen v Novice. Zaznamek za trajno povezavo.